Rizoto so smržmi

Výrobný postup


Príprava rizota

Olúpanú šalotku nakrájame nadrobno a orestujeme ju na olivovom oleji do sklovita. Nasypeme na ňu ryžu a opät krátko orestujeme. Potom ju zalejeme bielym vínom a necháme krátko odpariť, pridáme pripravený teplý vývar, ochutíme soľou. Za občasného miešania varíme ryžu na miernom teple asi 20 minúť. Medzitým, kým sa nám uvarí rizoto si pripravíme smrže. 

Príprava húb

Huby dôkladne očistíme, nakrájame na kolieska a orestujeme na 70g masla. Časť takto pripravených smržov pridáme do rizota asi 10 minút pred koncom tepelnej úpravy. Rizoto dokončíme tým, že doňho vmiešame časť najemno strúhaného parmazánu spolu s kockami vychladeného masla. Tým sa rizoto zjemní a chute sa spoja. Konzistencia rizota je husto tečúca, ryža není tvrdá, ale ani rozvarená. 


Servírovanie


Rizoto podávame na nahriatom tanieri. Porciu rizota doplníme hoblinami parmazánu, časťou smržov a petržlenovou vňaťou. 

Ako alternatívu môžeme použiť aj mrazené smrže. Tie najprv necháme pozvoľna rozmraziť a potom postupujeme rovnako ako u smržov čerstvých. Pri použití sušených smržov ich najprv namočíme do vlažného vývaru, potom ich nakrájame, orestujeme a vložíme do rizota včetne vývaru. Pri servírovaní musíme mať vždy správne konzistenciu rizota. Ak nám zhustne, musíme konzistenciu upraviť teplým vývarom. Hlboký alebo plochý tanier? Je to na vás ako budete chcieť pokrm servírovať. Obe varianty sú správné. Najdôležitejšia je vždy chuť, vôna a konzistencia rizota. Vývar musí byť kvalitný. Je to kľúčová položka pre vyrobenie chutného rizota.